Pracownia 12u (strona internetowa http://12u.pl) powstała z potrzeby serca. W poszukiwaniu wyciszenia, odcięcia od gonitwy dnia codziennego stworzyliśmy miejsce, w którym można odpocząć, spotkać pasjonatów sztuki witrażowej. Naszym celem nie jest zarabianie pieniędzy, chociaż z czegoś trzeba żyć.
Od lat zgłębiamy tajniki warsztatu i realizujemy fascynujące projekty. Nasze witraże zdobią świątynie, dają radość w mieszkaniach i wzbogacają artystycznie miasto, w którym się zadomowiliśmy – Legionowo.
Witraże klasyczne wymagają najczęściej nałożenia kilku warstw malarskich i wypalania ich w celu utrwalenia obrazu. Przy takich pracach używamy szkła płaskiego, barwionego w masie metodą ręcznego formowania. Używamy przede wszystkim wyrobów z Huty Szkła w Jaśle oraz Huty Szkła Lamberts z Waldsassen. Proces tworzenia jest długotrwały i wymaga szczegółowych ustaleń z inwestorem. Witraże są instalowane w oknach, a od kilku lat rozwijamy technologie montażu w zamkniętych przestrzeniach i podświetlenia źródłami LED.
Witraże tiffany, to najczęściej małe formy, lampy, zawieszki. Wykonujemy je ze szkła nieprzeziernego, opalowego. Używamy wyrobów firm zagranicznych: Spectrum, Wissmach, Cifart, Uroboros.
Współpracujemy z uznaną Artystyczną Pracownią Witraży Grzegorza Słomki w Częstochowie, która jest kontynuatorem działalności Zakładu Witraży Artystycznych i Mozaiki Weneckiej założonego w 1902 roku przez artystę malarza Franciszka Białkowskiego. Dzięki temu współdziałaniu mamy odwagę do podejmowania się najśmielszych wyzwań.
Kraina Witraży jest projektem, w ramach którego w przestrzeni miejskiej Legionowa i powiatu legionowskiego instalowane są witraże oraz organizowane imprezy kulturalne, które prezentują właśnie ten rodzaj sztuki. Celem projektu są działania promocyjne, ale wiele spośród nich wspiera i chroni polskie dziedzictwo narodowe. Innowacyjność Krainy Witraży polega na tym, że nie ingeruje ona w żadne z dotychczasowych działań budowania wizerunku powiatu i miasta. Tworzy ona nową ideę. Dodatkowym walorem przedsięwzięcia jest możliwość integrowania przedsiębiorców oraz lokalnych instytucji a także grup społecznych, takich jak uczniowie szkól i seniorzy do wspólnych działań. Wiemy, że pomysł jest co najmniej niepokorny, gdyż z witrażami kojarzy się wiele innych polskich miast. Wierzymy jednak, że wiele pomysłów da się zrealizować. Warunkiem jest wytrwałość w dążeniu do celu.
Aktualnie Krainę Witraży tworzą następujące projekty i inicjatywy: Okruchy Czasu, Symbole Miasta, Historia Godła Polskiego oraz Polska Aleja. Organizujemy imprezy kulturalno-rozrywkowe, wystawy. Prowadzimy dedykowany serwis internetowy www. krainawitrazy.com – zachęcamy do jego odwiedzenia.
Legionowska Pracownia Witraży 12u, począwszy od roku 2013 prowadzi stałe, cotygodniowe zajęcia warsztatowe dla dzieci i młodzieży w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek w Legionowie przy ul. Jagiellońskiej 69.
Nauczyciel, Pan Jerzy Jastrzębski napisał w serwisie internetowym szkoły: „Andrzej Bochacz – z wykształcenia informatyk, pasjonat artysta z powołania. Jego pasją są witraże. Spotkania z uczniami szkoły dają artyście wielką przyjemność. Obserwowanie rosnącej radości i uczestniczenie w powstawaniu barwnych, szklanych obrazków daje uczniom i panu Andrzejowi wielką satysfakcję. Praktycznie w każdej działalności najważniejsze jest zadowolenie. Łatwo je osiągnąć, kiedy spotyka się z chęcią i zaangażowaniem obu stron. Celem warsztatów jest przekazanie choć części wiedzy i doświadczenia. Sukcesem będzie zaszczepienie miłości do tej formy wyrazu artystycznego. Uczniowie kończą właśnie wykonywać zawieszki witrażowe. Barwne kompozycje ze szkła jeszcze przed świętami ozdobią szkolna galerię a potem zagoszczą w domach autorów. Pan Andrzej Bochacz chce oprócz realizacji własnych planów artystycznych dać grupie niepełnosprawnych osób szanse na ciekawe zajęcie i może na karierę artystyczną w świecie witraży.”
Współdziałamy, przy różnych inicjatywach lokalnych Urzędu Miasta w Legionowie, Starostwa Powiatowego w Legionowie, Miejskiego Ośrodka Kultury w Legionowie, Muzeum Historycznym w Legionowie.